| Mike Kelley (1954-2012) är för  mig – och många andra – synonym med 90-talet och Los Angeles. Det var då han  blev ett stort namn på den globala konstscenen och det var i LA han fick sin  utbildning och var verksam. Även om han endast visats en gång på en stor utställning i  Sverige (Rooseum 1997) har konstnärskapet kommit att influera flera  konstnärsgenerationer. Ett tecken  på det är att den välkomna retrospektiv som nu öppnat på Moderna, efter att ha  visats på Tate i London, både innehållsmässigt och visuellt känns påfallande  samtida. Som om den lekfullt mångfacetterade konsten skapats idag.
 
                        
                          | 
                            
                              |  |  
                              | Ahh... Youth!, 1991 © Mike Kelley(klicka på bilden för  hög upplösning)
 |  |  Några av Mike Kelleys mest kända verk –  skulpturer gjorda av loppisfyndade gosedjur – finns förstås med, placerade  ungefär i mitten av den cirkelformade bana som utställningsbesökaren måste  hålla sig till. De har sin plats i konsthistorien men har förlorat lite av sin  på samma gång gulliga som obehagliga laddning då loppisfynd av alla möjliga  sorter blivit något av ett slags egen, och uttjatad, konstart. 
                          Då är det intressantare att ta  del av mindre uppmärksammade aspekter av det lika vitala som kryptiska  konstnärskapet. Att det beskrivits som "dark pop art" är fyndigt då  utforskandet av den amerikanska populärkulturen, med dess normer och ritualer,  utgjorde en röd tråd.Ett annat viktigt spår berör  sanna och falska minnen. Som i den stora minimalistiska skulpturen  Sublevel, från 1998, en skalenlig modell av källaren i konstskolan  CalArts. Den är återskapad ur minnet och där de rum han inte kunde erinra sig klätts med  rosa kristallharts. Konst och arkitektur på samma gång. Och ett sätt, enligt  uttolkare av Kelley, att gestalta hur bortträngda minnen kan vara trauman.
 
                          
                            |  |  
                            | Subleve,l 1998 © Mike Kelley. Foto: My Matson/Moderna Museet |  Utställningen visar hur ledigt  Mike Kelley hoppade mellan performance, installation, skulptur, text, fotografi, musik,  video och, inte minst, teckning. Att han var en skicklig tecknare i en klassisk  amerikansk undergroundtradition finns det flera fina exempel på. Men Efter några utställningsvarv blir  det tydligt – i alla fall för mig – att Mike Kelley var som bäst i början. Vid  inträdet av 00-talet tappade han något av den subversiva energin. Verken som  kretsar kring Stålmannen går mig helt förbi. Presentationen – präglad av  curatorn Hendrik Folkerts syn på konstnärskapet – är inte oproblematisk.  Tillsammans med utställningens scenografi – skapad för Moderna av den  italienska designstudion Formfantasma – buras det expansiva konstnärskapet in  med montrar och perforerade aluminiumväggar. Något som får vissa konstverk att  se ut som designföremål. Mike Kelley var en stökigt provokativ och, trots ett  ofta tungt innehåll, dråpligt kul konstnär men här ser det lite väl tuktat och  snyggt ut.
  Stockholm 2025-05-14 © Dan Backman
 |  The Orange and Green, från Pansy Metal/Clovered Hoof, 1989                      © Mike Kelley
  Symbiotic Relationships, 1991 © Mike Kelley. Foto: Aurélien Mole/Pinault Collection
 
 
 
                          
                            
                              |  |  
                              | City 13 (AP 1), 2011  © Mike Kelley. Foto: Fredrik Nilsen |   Installationsvy © Mike Kelley. Foto: My Matson/Moderna Museet
 |